– UZAKTAN EĞİTİMDE EBEVEYNİN YOL REHBERİ
Facebook Twitter YouTube
Home Genel UZAKTAN EĞİTİMDE EBEVEYNİN YOL REHBERİ
formats

UZAKTAN EĞİTİMDE EBEVEYNİN YOL REHBERİ

Tarih 14 Aralık 2020, yazar içinde Genel.

UZAKTAN EĞİTİMDE EBEVEYNİN YOL REHBERİ

 Değerli Velilerimiz,

İçinde bulunduğumuz Pandemi nedeni ile her geçen gün değişen koşullar altında eğitim öğretime devam ediyoruz. Sürekli değişen bu belirsiz durumun içinde olmak hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça büyük bir stres faktörüdür. Bu süreçte çocuklarınıza verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz.

Bu zorlu süreç yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da rutinlerini değiştirdi. Çocuklar için en önemli rutinlerden biri olan okul düzeni de bu süreçte geçici de olsa tamamen değişti, çocuklarımız bir süre evlerinden uzaktan eğitim yöntemiyle derslerini takip edecekler. Çocukların bu uzaktan eğitim sürecinden en etkili ve verimli bir şekilde geçirmek adına TED Eskişehir Koleji Anaokulu Rehberlik Birimi olarak tüm bu süreçte sizlerin yanında olmaya devam ediyor olacağız.

Anaokulu ekibimiz ve sizlerin işbirliği ile bu süreci sağlıkla yürüteceğiz.

Evde kaldığımız bu süreçte öncelik olarak dikkat etmemiz gereken bazı noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • DOĞRU ORTAMI OLUŞTURMA

Çocukların derslere hep aynı yerde katılacağı bir alanın oluşturulması, çocuğun odaklanması ve disipline olması açısından çok önemlidir. Canlı dersler sırasında okul ve ders rutinlerinin devam edebilmesi gerekmektedir bu nedenle çocuğumuzun yatması vb. değil oturmasını hem öğretmenler hem de aile olarak desteklemeliyiz. Kitap, kalem vb. gibi ders materyellerini düzenli bir şekilde öğrencimizin ders esnasında ulaşabileceği yerde tutmalı, derslere hep aynı alandan katılmasını sağlamalıyız.

  • ÇOCUKLARININ YANINDA UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNİ HAKKINDA KONUŞMAKTAN KAÇININ!

Teknik sıkıntılar olabilir ve bu sıkıntılar zaman zaman zorluklara yol açar, ancak çocuğunuzun yanında bu durumları dile getirmemeye özen gösterilmelisiniz. Çocuklar, ebeveynlerin duygularına, düşüncelerine karşı duyarlıdırlar ve kendi duyguları olmasa da ebeveynleri tarafından onaylanmak için onların duygularını kendi duyguları gibi ifade edebilirler. Bu süreçte çocuğumuzun yanında uzaktan eğitim ile ilgili yapacağınız olumsuz bir yorum, ertesi gün çocuğumuzun derse girmek istemeyişi ile ilgili öne süreceği neden olacaktır.

  • ÇOCUKLAR HER ZAMAN DERSLERE HAZIR GELMELİ

Sizlere göndermiş olduğumuz programı kontrol edip çocukları hangi derse gireceğimiz konusunda  önceden bilgilendirmeniz, çocuğumuzun kendisini neyin beklediği ile ilgili güven duygusu oluşturmasını sağlayacaktır.

  • DERSLERE AYRILAN ZAMAN GÜNLÜK RUTİNLERE YERLEŞTİRİLMELİ

Ev için sizlere göndermiş olduğumuz rutinleri çocukların görebileceği bir yerde anlatarak asmalısınız. Okulda devam eden rutinlerin evde de değişmediğini fark etmeleri gerekir.

  • DİSİPLİNLİ VE NET OLMAK BU SÜREÇTE ÇOK ÖNEMLİ

Çocuklar okuldaki olan düzenin evde de değişmediğini ve belli sorumlulukları olduğunu bilmelidir.

  • DERSE KATILMAKTA ZORLANAN ÖĞRENCİLERDE HEMEN BİZLER İLE İLETİŞİME GEÇMELİSİNİZ

İnatlaşmadan ortak çözümler bulunmalıdır kademeli bir şekilde derse katılması sağlanmalıdır.

  • YEME İÇME- UYKU SAATLERİ KONUSUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMAMASINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Çocuklar düzenlerinin değişmediği bir süreç olduğunda daha kolay uyum sağlayabilmektedirler.

  • Arkadaşları ile bireysel görüntülü görüşmeler yapabilirsiniz.
  • Bu süreçten sizlerde sakinliğinizi koruyup keyif alın sizlerin rahat olduğunu gören çocuklar da süreci kolay geçirecektir.
  • Okul aile iş birliği her zaman çok önemlidir yaşanılan zorluklar hakkında bizlerle hemen iletişime geçmelisiniz.

Anaokulu Rehberlik Birimi

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>