– “UYUM” DEYİNCE…
Facebook Twitter YouTube
Home 2011 - 2012 “UYUM” DEYİNCE…
formats

“UYUM” DEYİNCE…

Tarih 23 Ekim 2012, yazar içinde 2011 - 2012.

    Değerli anneler ve babalar,

    Ekim ve Kasım ayları okullar için heyecanlı başlangıçların ve merhabaların aylarıdır. 2011-2012 öğretim yılı boyunca anaokulumuzda yapılanları sizlerle paylaşacağımız bu bülten aracılığıyla sizlere bir kez daha içten bir “MERHABA!” demek istiyorum.

    Çocuklarımız okula “MERHABA!” derken, siz ailelerin de biz eğitimcilerin de en çok istediği şey onların okula uyum sağlamaları ve okulda mutlu olmalarıdır. Okulun ilk ayları, yani içinde bulunduğumuz aylar bu açıdan oldukça kritik bir öneme sahip. Ben de bültenimizin bu sayısında uyum konusundan bahsetmek istiyorum.

    “Okula uyum sağlamak” dediğimizde akıllara öncelikle çocukların okulla uzlaşmaları geliyor. Çocuğun öğretmenini sevmesi, yapılan etkinliklerden zevk alması elbette çok önemli. Ancak sürecin belki daha da önemli ayağı, ebeveynler ve okul arasındaki uyum. Şöyle düşünebiliriz, okula başlayan sadece çocuklar değil, anneler, babalar, kardeşler, hatta belki dedeler, anneanneler, babaanneler… Pek çok bilimsel araştırma, deneyim ve gözlem şu ortak noktada buluşuyor:  Okul ve aile ortamı birbiriyle tutarlı oldukça, her iki ortamda da çocukların mutluluğu artmakta. Anne-babalar olarak çocuklarımızın okula en üst düzeyde uyum sağlamasını istiyorsak yapmamız gereken şeylerden biri; okuldaki çalışmaların, yaklaşımların, çocuğa kazandırılmaya çalışılan bakış açılarının yakından takip edilmesi. Bu noktada değerli okulöncesi öğretmenlerimizin uygulamalarından birkaç tanesini düşünerek konuyu zihnimizde somutlaştırabiliriz.  Örneğin anaokulumuzda birçok işi çocukların kendi kendilerine yapmaları teşvik ediliyor. Yemeklerini çatal kaşık kullanarak kendileri yiyor, paltolarını veya ayakkabılarını kendileri giyiyorlar, oyuncaklarını mutlaka kendileri topluyorlar. Eğer evde tüm bunları halen çocuk yerine başka biri yapıyorsa, okul ortamı çocuğu zorlayabilir, “uyum sorunları” oluşabilir. Aslına bakıldığında burada doğrudan çocuğun uyumsuz olduğunu düşünmek eksik bir tespit olacaktır. Çocuk sadece evde alıştığı gibi davranmakta, örneğin oyuncakları bir büyüğün toplamasını beklemektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken, okulda kendi başına yapması önerilen her şeyi evde de yapmasını tutarlı olarak desteklemek, çocuğu bu konuda cesaretlendirmektir.

    Farklı bir alandan örnek verelim: Anaokulunda pilleri özel geri dönüşüm kutularına atmayı öğrenen çocuğunuz için evde aynı düzeneği kursanız, ona nasıl bir mesaj vereceğinizi düşündünüz mü? Okulda öğrendiklerini transfer edecek bir ev ortamı sağlarsanız, çocuk sizin okulda yapılanları anlamlı bulduğunuzu, okula güvendiğinizi algılayacaktır. Bu da onun etkinliklere daha çok ilgi duymasını, okulu daha çok sevmesini destekleyecektir.  Anaokulumuzdaki bir başka güzel uygulama, yemeğin hep birlikte sohbet ederek yenmesi,  herkesin yemeği bitene kadar birbirini beklemesidir.  Bütün aile bireyleri olarak evinizdeki sofrada da çocuğunuzun yemeğini bitirmesini bekleyin ki okulda bu kurala uymak ona zor ya da anlamsız gelmesin ya da tam tersi çocuğunuz okulda arkadaşlarıyla yemek yediği halde masaya sizinle oturmuyor ya da sizi beklemiyorsa ona okuldaki kuralı hatırlatabilirsiniz.

    “Uyumsuzluk” dâhil çocuklarımızın tüm davranışlarının arkasında belirli nedenler, belirli gereksinim vardır. Bu gereksinimleri doğru anlayabilir, onların davranışlarına alışageldiğimizin dışında yeni bakış açılarıyla bakabilirsek önümüzde yeni ufuklar açılır. Çocuklarımızın okulla arasındaki bağı güçlendirmek için, ev ile okul arasında bazı köprüler kurmak gerektiğini ifade eden bu kısacık yazı da umuyorum böyle bir işlev görür.

    Sevgiler!

Uzman Psikolog Esin Erkmen

TED Eskişehir Koleji

(Geri bildirimleriniz için e-posta adresim: esin.erkmen@tedeskisehir.k12.tr)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>