– DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
Facebook Twitter YouTube
Home 2012 - 2013 DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
formats

DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

Tarih 02 Nisan 2013, yazar içinde 2012 - 2013, Genel, Yazılar.

2 Nisan tüm dünyada otizm konusunda farklılık yaratmak ve otizmle ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizim Farkındalık Günü “ olarak ilan edilmiştir. Bu günü sadece otistik bir çocuğa sahip olanların değil, otistik çocukları kendi çocukları gibi gören, onların geleceğini kendi çocuklarının geleceği gibi algılayan tüm duyarlı insanların günüdür.
[sz-video url="http://www.youtube.com/watch?v=EbtONU9sX_w" method="Y" description="Beni Koşulsuzca Sevin!!!"]


Diğerlerinden farklı çocuğa sahip olan bir annenin yazdığı yazı beni çok etkilemişti. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Bir bebek sahibi olacağınızı anladığınızda yaşadığınız duygu, İtalya’ ya güzel bir seyahat planı yapmaya benzer.

İtalya hakkında bir sürü kitap ve broşür alırsınız ve harika planlar yapmaya başlarsınız.

Coliseum. Mikalanjelo’nun Davut’u. Venedik teki gondollar. İtalyanca birkaç sözcük bile öğrenirsiniz. Her şey çok heyecan vericidir. Aylar süren beklemeden sonra, o gün gelir çatar. Bavullarınızı toplar. Yola çıkarsınız. Birkaç saat süren yolculuktan sonra, uçağınız havaalanına iner. Hostes mikrofonu eline alır ve “Hollanda’ya hoş geldiniz” der. Hollanda mı? Dersiniz. “Ne demek istiyorsunuz? Ne Hollanda’sı? Ben İtalya’ya bilet almıştım. Benim İtalya’ ya gitmem gerek. Tüm yaşamım boyunca İtalya’ ya gitmenin düşünü kurdum ben” Fakat uçuş rotasında bir değişiklik yapmışlardır. Hollanda’ ya inmişsinizdir ve orada kalmanız gerekir. Önemli olan sizi korkunç, iğrenç ve pis bir yere, açlığın ve hastalıkların ortasına bırakmamışlardır. Sadece farklı bir yerdesinizdir. Bu yüzden çıkıp yeni broşürler ve kitaplar almanız ve yepyeni bir dil öğrenmeniz gerekmektedir. Ve daha önce hakkında hiçbir şey bilmediğiniz insanlar tanımak zorundasınızdır.

Gittiğiniz yer sadece farklı bir yerdir. Oradaki yaşam, İtalya da kinden daha yavaştır. İtalya kadar etkileyici değildir. Fakat, bir süre orada kaldıktan sonra nefesinizi tutar ve çevrenize bir bakarsınız… ve Hollanda’nın değirmenlerini fark edersiniz… ve lalelerini. Hollanda’nın Rembrandları bile vardır.
Fakat tanıdığınız herkes İtalya’ya gidip gelmektedir… sürekli orada geçirdikleri güzel günleri anlatmaktadır. Ve yaşamınız boyunca “Evet benim de gitmem gereken yer orasıydı. Ben de aynı planı yapmıştım.” Dersiniz. Bu nedenle duyduğunuz acı asla, asla dinmez… çünkü yitirdiğiniz düş çok önemli bir düştür. Ancak… tüm yaşamınızı İtalya’ ya gidemediğiniz için üzülerek geçirirseniz, Hollanda’nın güzelliklerinin hiçbirinin tadını çıkaramazsınız.” Herkesi Hollanda’yı keşfetmeye davet ediyorum…Unutmamak gerekir ki otizim bir zeka geriliği değil diğerlerinden farklı olmaktır.

N.Perihan BOZBAY
Rehberlik Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>