– DİJİTAL ÇAĞDA GÜVENLİ İNTERNET KULLANABİLEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK
Facebook Twitter YouTube
Home Anaokulu DİJİTAL ÇAĞDA GÜVENLİ İNTERNET KULLANABİLEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK
formats

DİJİTAL ÇAĞDA GÜVENLİ İNTERNET KULLANABİLEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

DİJİTAL ÇAĞDA GÜVENLİ İNTERNET KULLANABİLEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Okulumuzda güvenli internet kullanımı konusunda bilinçli çocuklar yetiştirmek tüm kademeler düzeyinde bu farkındalığı yaratmak öğrenci ve velilere yönelik koruyucu ve önleyici çalışmalar yapmak Rehberlik birimimizin öncelikleri arasındadır.Bu anlamda tüm kademelerde çeşitli rehberlik çalışmaları yaparak çocuklarımıza bir farkındalık yarattık. Sizlerin de destekleri ile güvenli internet kullanabilen nesiller yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Şiddet ve korku içeren online konuşmaların gerçekleşebileceği tüm internet oyunları güvensizdir. Çocuklarınızı bu oyunlardan uzak tutun.

Günlük yaşantımızda mobil cihazlardan, masaüstü̈ bilgisayarlarından ya da tabletlerden sosyal medya hesaplarımızı takip etmek, haber okumak, video izlemek ya da online bir şeyler satın almak artık rutinimiz haline geldi. Peki her tıkladığınız bağlantı ya da yaptığınız arama sonrasında kendinizden izler bıraktığınızın farkında mısınız? Ne tür bir iz bıraktığınızı ve olası etkilerinin neler olabileceğini bilmeniz önemlidir.

Dijital Ayak İzi Nedir?

Sosyal medya,  çağrıları, uygulama kullanımı ve e-posta kayıtları çevrim içi geçmişinizin bir parçasıdır ve başkaları tarafından görülebilir veya bir izlenebilir. Dijital ayak izi öncelikle iki şekilde oluşmaktadır. Facebook durum güncellemesi yapmak, İnstagram üzerinden fotoğraf paylaşmak, gönderilerin altına yorum bırakmak ya da Twitter’da yazı yazmak gibi eylemler aktif dijital ayak izlerinizi oluşturmaktadır. Sosyal medya sitelerinde ne kadar zaman harcarsanız aslında dijital iziniz o kadar büyüyecektir. İnternette arama yapma, web sayfalarını tarama, çevrim içi satın alma, çevrim içi formlar veya çevrim içi anketler pasif dijital ayak izlerinizi meydana getirmektedir. Bu bilgiler kişisel bilgilerinizi içermez ve herkese açık olarak toplanan veriler değildir.

Dijital Ayak İzi Neden Önemlidir?

İnterneti kullanan herkesin dijital ayak izi vardır. İnternet üzerinde siz farkında olun ya da olmayın düşünce ve ilgi alanlarınıza yönelik düşüncelerinizi içeren bir profil oluşturursunuz. Yaşantınızda çevrenize karşı nasıl bir kimliğe sahipseniz ya da bir imajınız varsa, dijital ortamda da bir kimliğe sahip oluyorsunuz. Çevrim içi profiliniz sizin hakkınızda bir çok şey anlatmaktadır. Tüm bunların farkında olarak güçlü bir ayak izi bırakabilirsiniz.

Farklı dijital platformlarda bilgilerinizi paylaşırken oldukça dikkatli olmalısınız. Günümüzde internetin yaygınlaşmasına paralel olarak siber suçlar oldukça yaygınlaşmıştır. Olası bir sahtekarlığa, hatta kimlik hırsızlığına maruz kalmak istemezsiniz. Kötü niyetli sosyal medya yorumları, şikayet veya hakaret dolu gönderiler sizin için sorun olacaktır.

Dijital Ayak İzi Nasıl Temizlenir?

Dijital ayak izinizi temizlemek ve yönetmek istiyorsanız öncelikle;
1.) Google gibi arama motorlarında adınızı aratabilirsiniz. Bu şekilde hakkınızda nasıl bir izlenim oluştuğunu kontrol edebilir ve önlem alabilirsiniz.
2.) Sosyal medyadaki gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Yayınlarınızı kimlerin sosyal medya akışlarında göreceğini kontrol etmenizi sağlar.
3.) Bir şifre oluşturacağınızda kelimeler, sayılar, semboller, büyük ve küçük harflerin bir kombinasyonunu tercih edin.
4.) Kendinizi korumaya yardımcı olmak için, virüsten koruma yazılımınızın ve diğer yazılım programlarınızın güncel olduğundan emin olun.
5.) Zaman zaman, telefonunuzdaki veya tabletinizdeki uygulamaları inceleyin. Gizlilikleri veya bilgi paylaşımı ayarları nelerdir? kontrol etmekte fayda var.

Peki Dijital Ayak İzi Tamamen Silinebilir Mi?

Dijital ayak izinizi tamamen silmek demek çevrim içi varlığınızı ortadan kaldırmak demektir. İnternette neler yaptığınızı düşünün hepsini hatırlayabiliyor musunuz? Birden fazla web sitesine giriyorsunuz, e-posta gönderiyorsunuz, forum üyelikleriniz ya da sosyal medya hesaplarınız gibi bir sürü faaliyetleriniz mevcut.

İzlerinizi tamamen silmeniz mümkün olmayabilir fakat bunu en aza indirebilirsiniz. Yapacağınız kısa bir araştırmayla çevrim içi varlığınızı silmek için yine çevrim içi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
Bir başka yol ise kaydolduğunuz tüm web sitelerini hatırlayıp uygun görmediğiniz sitelerdeki hesaplarınızı silmektir. Ayrıca web sitelerine göre ayarlanmış̧ tüm çerezleri de bir daha size ulaşamayacaklarından emin olmak için silmeniz gerekir.

İnternet çocuklar içi hem eğlence hem paylaşım hem de öğrenme aracıdır. Çocuklarımızın masumiyetinden ve bilgi düzeylerinden yararlanmak isteyen kötü niyetli kişiler çocukları kandırmak, zarar vermek ve taciz etmek amacı ile internet siteleri kuruyor ya da iletişim teknolojilerinden faydalanabiliyorlar. Çocuklarımıza istemeden de olsa sakıncalı durumlarla karşılaştıklarında ailelerinden yardım istemeleri öğretilmelidir.

Sosyal Medya olmadan yapılacak aktiviteler

 • Çocuklarınıza hikaye anlatın.
 • Çocuklarınız ile birlikte resim yapın.
 • Evde çocuklarınız ile mutfak etkinliği yapın.
 • Eşleştirme oyunları oynayın.
 • Sessiz sinema oynayın.
 • Çevrenizdeki doğa olaylarını inceleyin ve bunun üzerine çocuklarınız ile konuşun.
 • Çocuğunuza sizin çocukken oynadığınız oyunları öğretin.
 • Doğa yürüyüşlerine katılın.
 • Çocuklarınız ile tiyatroya, sinemaya gidin.
 • Kitapları inceleyin.
 • Müzeleri ziyaret edin.
 • Hayvanat bahçesine gidin.

Çocuklarımızı internetten gelebilecek tehlikelere karşı korumak için neler yapabiliriz:

 1. Çocuklarınızın gezindiği sitelere siz de göz atıp sakıncalı olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin.
 2. İnternetteki sakıncalı siteler ve kötü niyetli kişilerden gelebilecek tehlikelere karşı çocuklarınızı bilgilendirin.
 3. Çocuklarınızın yaşları uygun değilse internetten sohbet etmelerine izin vermeyin, eğer internetten biriyle sohbet edebilecek yaşta iseler kimlerle sohbet ettiklerini ve kimlerle arkadaşlık kurduklarını gözlemleyin.
 4. Çocuklarınızın internet üzerinden oynadığı oyunlar konusunda bilgi sahibi olun.
 5. Çocuklarınızın sizin gözetiminiz ve denetiminizde internet kullandığından emin olun.
 6. Onlara tanımadıkları kişilerle internette iletişim kurmanın olası tehlikelerinden bahsedin.
 7. Güçlü şifreler belirlemelerine yardımcı olun ve şifrelerini nasıl korumaları gerektiğini anlatın.
 8. Zararlı içerikleri filtreleyen ve sakıncalı sitelere girmeyi önleyen aile koruma yazılımlarını kullanın. Bu tip yazılımlar aynı zamanda çocuklarınızın ziyaret ettiği internet sitelerini görmenize imkan verir.
 9. Çocuklarınızın internetteki sohbet odalarında veya paylaşım sitelerinde paylaşmamaları gereken kişisel bilgileri konusunda bilgilendirin.
 10. İzlediği/oynadığı içeriklerin yaşına uygun olup olmadığını nasıl anlayacağını ve kontrolünü öğretin.
 11. Sürekli izlediği veya yeni izleyeceği videoları listeleyin ve denetim altında tutun.
 12. Sitelerin otomatik video tavsiye yöntemi ile oluştuğu listeleri izletmeyin.
 13. Video paylaşım sitelerinde serbestçe dolaşmalarına izin vermeyin.
 14. Zararlı videoları mutlaka bildirin, zararlı videolarda çıkan reklamları da gördüğünüz sakıncalı video linki ile reklam veren firmaya bildirin.

Kullanılan Kaynaklar:

Dijital Çağda Çocuk Yetiştirmek, 21. Yüzyılda Annelerin Başucu Kitabı, Yusuf Yıldırım, Nisan Kitabevi Yayınları.

http://www.bilgimikoruyorum.org.tr/?b425_cocuklar-icin-guvenli-internet

https://mektepp.com/etkinlik/dijital-ayak-izi-nedir/

TED ESKİŞEHİR KOLEJİ REHBERLİK BİRİMİ

ANAOKULU REHBERLİK BİRİMİ       MERVE ÜSTÜN

İLKOKUL REHBERLİK BİRİMİ            YASEMİN GÜLTEKİN

ORTAOKUL REHBERLİK BİRİMİ        EZGİ AZİZOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>