– ÇOCUK VE CİNSELLİK
Facebook Twitter YouTube
Home 2016-2017 ÇOCUK VE CİNSELLİK
formats

ÇOCUK VE CİNSELLİK

Tarih 13 Şubat 2017, yazar içinde 2016-2017, İlkokul, Ortaokul.

Cinsel Eğitim sayesinde çocuk kendi bedenine ve karşı cinsin bedenine saygı duymayı öğrenir, çocuk kendi bedenini ve özelliklerini tanıdıkça özgüveninde artış olur. Cinsel eğitimi aşama aşama ve yaşına uygun olarak alan çocuğun sonraki yaşamında da karşı cinsle dengeli ilişkiler kurması daha olasıdır. Ergenlik döneminde bedensel değişiklikler konusunda bilgilendirilen çocuklar kendilerinde yaşanan ve yaşanacak olan değişimleri daha çabuk kabul eder ve yersiz korkularında azalma meydana gelir.

Doğru bilgilerle donanmış kişi cinsellik hakkında duyduğu yanlış bilgileri kolaylıkla reddeder, arkadaşlarının uygunsuz tekliflerine karşı koymakta daha başarılıdırlar. Çocuklar cinsel istismar konusunda bilgilendirildiklerinde birçok istismar olayının önlenmesi sağlanacaktır. Ailelerin genellikle bu konuda yetersiz olmalarının nedeni eğitim sistemi içinde bu konuda yeterince bilgi almamış olmalarıdır. Anne ve babaların cinsel eğitimden kaçmalarının nedenlerinden biri bu konu hakkında konuşmaktan utanç duymaları diğeri de kendilerini bu konuda yeterince bilgili hissetmemeleridir.

Oysa anne ve babalar çocukların ilk cinsel eğitimcileridir. Bu konuda doğru bir ebeveyn tutumu sergilemek için hem ilk cinsel bilgilerin aile tarafından verilmesi ve aile tarafından model olunması, okullardan eğer verilmiyorsa cinsel bir eğitim talep edilmesi verilen eğitime destek olunması gerekmektedir. Aynı zamanda ailelerin verilen cinsel eğitimin bir parçası olma ve verilen eğitimi denetleme fonksiyonları olmalıdır.

Cinsel Sağlık Eğitiminin Amacı:

 • Bireylerin (çocuk, ergen ve yetişkinlerin) bedenlerinde ve duygusal dünyalarında yaşadıkları değişiklikleri açıklamak
 • Doğru bilgiler vererek kaygılarını azaltmak.
 • Kendilerine saygı ve güven duymalarını sağlamak.
 • Cinsel istismar, ihmal gibi konularda bilgilendirmek.
 • Kendilerini koruma ve başkalarına zarar vermemeyi öğretmek.
 • Cinsellikle ilgili olumlu değer ve tutumlar geliştirmek.

 

Siz eğitim vermezseniz;

Arkadaşlarından, gazete, dergi, film, internet gibi medyatik araçlardan ve hayal dünyalarından öğrenirler. Ve bu bilgiler takdir edersiniz ki yeterince sağlıklı bilgiler olmaz.

Yaş Dönemi Özelliklerine Göre Cinsel Eğitimde Bahsedilmesi Gereken Konular:

0-6 Yaş

Öncelikle bu yaş döneminde çocuk sorduğu zaman sadece sorunun cevabına yetecek kadar bilgi vermek önemlidir. Öz bakım becerisi kazandırma, vücut temizliği, el yüz yıkama, tırnak kesimi, saç tarama ve bakımı, banyo alışkanlığı kazandırmak bu yaş grubu için önemlidir. Cinsel organların isimlerinin doğru bir şekilde öğretilmesi başka bir önemli konudur. Kızların cinsel organının vajina erkeklerin cinsel organının penis olarak öğretilmesi gerekmektedir. Cinsiyet farklılığı bilgisi verilmelidir. Bu yaşlarda oyuncaklar cinsiyete göre değişmez. Cinsel organını merak edebilir dokunarak tanımaya çalışabilirler bu durumda pis ayıp günah gibi kelimeler kullanmamak gerekir. Anne ve baba ile banyo yapılması 6 yaştan itibaren bitirilmelidir. Çocukla konuşurken cinsiyetine uygun iletiler gönderilmesi gereklidir. Çocuğun bedensel farkları öğrenebilmesi için doğal yoldan gözlem yapmasına fırsat tanımalı çocuk kime soru sorduysa cevapları o kişiden alması ve en önemlisi çocuklarımızı severken cinsel bölgelere değmemeye özen göstermek gerekmektedir.

Unutmayın cinsel eğitim konusunda yapılan en önemli hata gereğinden fazlasını çocuğa anlatmaktır.

6-12 Yaş

Bu yaş grubu çocuklara cinsel gelişimle ilgili bilgi verilirken çocuğun soru sorması beklenmez.

Çocuğun gelişim hızına göre doğru zamanda anne baba tarafından bilgi verilir. Çünkü her çocuk farklı zamanlarda ergenlikle ilgili belirtiler vermeye başlar. Okulda verilen eğitimlerde kalabalık bir ortamda olabileceklerinden ötürü çocuklar kafalarındaki bazı soruları sormaya çekinebilirler. Çocukla iletişim en önemli konu olmalıdır. Kızlara regl-menstürasyon hakkında erkek çocuklara gece ıslanmaları konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir. Yaşadığı bedensel değişiklik nedeni ile temizlik ve hijyen alışkanlığı ile ilgili konuşulmalı, aile kavramı ve önemi sosyal yaşantının kuralları ve sınırları vurgulanmalıdır. Ergenlik dönemine girerken beklenilen değişimlerle ilgili ön bilgiler verilmelidir. Çocuğa senin doğru olanı yapacağını biliyorum ama bana ihtiyacın olduğunda yanındayım mesajı verilmelidir.

Yaşı ne olursa olsun çocuklarınızla utanmadan saki bir dille konuşmak sordukları sorulara yaşlarına uygun basit ve kısa cevaplar verebilmek önemlidir. Çocukların gelişiminde anne ve babalar eşit sorumluluktadır. Anne kız çocuğu baba da erkek çocuğu bilgilendirebilir fakat kız ya da erkek olsun çocuklar hem anne hem de babaları ile konuşabilmelidirler. Çocuğa verilecek bilgiler konusunda eşler aynı fikri paylaşmalıdır. Eşlerden biri çocuğa cinsellikle ilgili bilgi verdiğinde mutlaka diğerini de bilgilendirmelidir. Çocuklarımıza cinsellik konusunda açık davranırken bu konuda sınırlar olduğunu da öğretmemiz gerekir. Her insanın özel hayatı vardır ve HAYIR kelimesine mutlaka saygı gösterilmesi gerekmektedir. En doğru ve en kolay eğitim iyi bir örnek olarak yapılır. Anne ve baba çocuklarının yanında bir rahatsızlık hissetmeden rahatlıkla birbirlerine sarılıp sevgilerini ifade edebiliyorsa çocuklar bu duyguların nasıl bir şey olduğunu daha rahat anlayabilirler. Yalnız anne ve baba çocuklarının yanında ne kadar samimi olmaları konusunu abartmamalıdır. Kapalı kapıların çalınmadan açılmaması gerektiği öğretilmelidir Ev içi kıyafetlerine dikkat edilmeli çıplak dolaşılmamalı mahremiyet kavramına özen gösterilmelidir. Çocuklar aynı yatakta ve mümkünse aynı odada yatırılmamalıdır. Çocuklar anne ve babalarının yatağında yatmamalıdır.

Bu yazı TED Eskişehir Koleji Anaokulu-İlkokul Rehberlik Biriminin hazırladığı Çocuk ve Cinsellik Bülteninden derlenerek yazılmıştır. Daha ayrıntılı bir okuma yapmak için aşağıdaki linkten bültenimizi okuyabilirsiniz:

http://www.tedeskisehirpdr.com/kitapcik/cocukvecinsellik/index.html

Biz de okulumuzun anaokulu ve ilkokulu kademlerinde mahremiyet, kişisel sınırlarımı korumanın önemi, bedenini tanıma, güvendiğim büyükler iyi dokunma-kötü dokunma, hayır demeyi öğrenme, farklılıklara saygı, ön ergenlik grup rehberliği (4. Sınıflar İçin) gibi konularda eğitimleri sene boyunca sürdürmekteyiz.

KONU İLE İLGİLİ KİTAP ÖNERİLERİ:

 • Bana Neler Oluyor? – Peter Mayle (Çeviri: Emel Aksay), Sistem Yayıncılık, 1997
 • Ben Nereden Geldim? – Peter Mayle (Çeviri: Emel Aksay), Sistem Yayıncılık, 1997.
 • Bana Bir Şeyler Oluyor. – Alex Frith, 06 Yayıncılık,
 • Anne Bu Ne?-Jülide Sevim, Remzi Kitabevi
 • Vücudumuz-TÜBİTAK
 • Çocuğunuzun Gelişen Cinselliği: Bebek Bezinden İlk Randevuya-Debra Haffner, Optimist Yayınları, 2007.
 • 4- 6 Yaş Çocuklar için Cinsel Bilgiler- Isabel Fougere,Epsilon Yay.2009
 • 7-9 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler, Gilbert Tordjman, Epsilon Yay,2009.
 • 10-13 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler, Chiristiane Verdoux, Epsilon Yay, 2009.
 • Bebekler Nereden Gelir?- Doris Rütbel,Mikado Yay,2016.

 

Kaynakça:

 • TED Okulları PDR Standardizasyon Çalışmaları, Koruyucu ve Önleyici Rehberlik Kılavuzu,2014-2015,Modül 5
 • Çocukların Cinsel Eğitimi: Geçmişten Günümüze Bir Bakış, Eğitim ve Bilim,2008,Cilt 33,Sayı 150.
 • Gelişim Psikolojisi, Bekir Onur,2014
 • Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Cinsel Gelişim, Ankara 2007.
 • Çankaya Rehberlik Araştırma Merkezi, Cinsel Gelişim, Ankara 2009

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>