– ÇOCUĞUM OKULA BAŞLARKEN
Facebook Twitter YouTube
Home Anaokulu ÇOCUĞUM OKULA BAŞLARKEN
formats

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLARKEN

Tarih 10 Ekim 2017, yazar içinde Anaokulu.

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLARKEN

Yaşamsal becerileri için yeniliklerin ve değişimlerin ikinci adresi OKUL

Değerli velilerimiz;

Okul aileden sonra çocuğun içinde bulunduğu ilk temel sosyalleşme kurumudur. Okula başladığında evden farklı bir ortamda kendisini bulur. Okul sürecinin başlaması ile çocuklarda kişiliklerini kazanmaya yönelik çabalar artacaktır, çocuklar kendi iç zenginlikleri ile çevreye açılmaya başlar. O güne kadar sadece anne- babası, kardeşi varken artık hayatında başkalarının da olduğu bilincine varır. Okula başlama, zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal açıdan bir hazır oluşu gerektirir. Hazırbulunuşluk; Bir görevi güçlükle karşılaşmadan başarabilmek için gerekli özelliklere sahip olma durumudur. Ayrıca çocuğun bedensel ve psikosoyal açıdan gelişmesi olgunlaşmasına katkı sağlar. Bu sürecin sağlıklı geçirilmesi duyuşsal açıdan da çocuğun özgüven ve özsaygı yeteneklerini kazanması sağlayacaktır. Bu süreç, okula duyuşsal ve sosyal hazır bulunuşluk açısından çok önemlidir. Okula başlama heyecanlı bir süreçtir. Hem çocuk hem de aile için büyük bir yenilik ve değişimdir İnsan hafızasında yer tutacak önemli bir başlangıçtır.

UYUM SÜRECİNDE ÇOCUKLAR NE DÜŞÜNÜR?

Neden anne-babamdan ayrılıyorum?

Bu çocuklar da kim? Tüm bu çocuklar burada ne yapıyorlar?

Burası çok kalabalık. Bir sürü çocuk var. Acaba bana zarar verirler mi?

Uyum süreci sadece çocuk için değil, aynı zamanda aile içinde yeni bir deneyimi içerir.

Çünkü çocuklar okula, o zamana kadar ailesi ve yakın çevresiyle olan etkileşimleri ile edindikleri deneyimler, alışkanlıklar ve beceriler ile başlarlar. Temel yaşamsal deneyimlerin edinebilmesi bakımından ailenin tutumu, çocuğun okula uyumu sürecinde oldukça etkilidir.

Aile ve okul ortak tutum içerisinde olursa uyum süreci daha hızlı atlatılır.

 

ÇOCUKLARIN OKULA UYUMUNU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ANNE- BABALARA ÖNERİLER

Dönemin başladığı ilk gün her zaman, ağlayarak ebeveyninden ayrılmak istemeyen birkaç çocuk olur bu durum ise kaygılanmayı gerektirmeyen çok normal bir tepkidir. Böyle bir durumda ebeveynin yapması gereken çocuğa karşı sakin, net, bir tavırla gerekli güveni verebilmektir.

Çocuğunuzu duygusal açıdan hazırlayın, neden okula gitmesi gerektiği ve okulun ona neler kazandıracağı hakkında bilgi verin. Çocuğunuza okulda neler yapılacağını anlatın (günlük akış, kahvaltı, oyun saati vb.).

Örneğin; ”Arkadaşlarınla keyifli vakit geçireceksin, bu konuda sana yardımcı olacak ve seni sevecek öğretmenlerin olacak” Gibi cümleler kurabilirsiniz.

Normal bir gün gibi davranın, okulun ilk günü ebeveynler bazen çocuklardan daha telaşlı olabilir ve bunu çocuklarına yansıtabilirler. Ebeveynler mümkün olduğunca bu durumu çocuğa yansıtmamalıdır.

Çocuğunuza karşı kararlı ve tutarlı olmaya özen gösterin.

Bir gece önce iyi bir uyku almasını ve dinlenmesine dikkat edin. Aksi halde ilk gün stresine bir de uykusuzluğun vereceği sinirlilik eklenebilir.

Çocuğunuzda ayrılma ile ilgili problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız bu konuda rehber öğretmen ve okuldan yardım alın.

Çocuğunuza okula başlama sürecinde sorumluluklar verin, fırsatlar tanıyın bu davranışlar çocuğunuzun kendine olan inancını artıracaktır. Örneğin çantasını hazırlama, suluğunu doldurma vb.

Okula vardığınızda çocuğunuz ile vedalaşmayı uzun sürdürmeyiniz, sınıf önünde beklemeniz çocuğunuzu daha fazla kaygılandırıp uyum süresini uzatacaktır.

Okul çıkışı onu tam zamanında alacağınızı ya da servise bindiğinde evde mutlaka onu karşılayacak birisinin olduğunu ona açıklayın.

ÇOCUKLARINIZIN OKULA UYUMUNU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN NELER YAPMALISINIZ?

Çocuğunuza okulun ilk günlerindeki yaklaşımlar oldukça önemlidir. Sakin ve sabırlı tutumlar ile yaklaşılmalıdır.

Okulun sadece çocuklar için olduğu açıklanabilir.

Çocuğun okula karşı negatif duygular beslememesi için okulun ve okumanın kazandıracağı şeylerden bahsedilebilir. Örneğin; okulda kuracağı arkadaşlıklardan, yeni bilgiler edineceğinden bahsedilebilir.

Okulda yaşadıklarıyla ilgili onunla konuşunuz. Ancak okul çıkışı hem fiziksel hem de duygusal olarak yorgun olabileceğini ve her şeyi anlatmak istemeyeceğini unutmayınız.

Çocuğunuz eve geldiğinde “Sıkıldın mı?” “Korktun mu? “vb. ifadeleri kullanmayınız. Onun yerine “okulda en çok neyi sevdin diye sorarsanız okulda sevdiği şeylere odaklanacaktır ve onlar arasında seçim yapmaya yönelecektir.

Evde çocuğunuza bir şey yaptırmak istediğinizde öğretmen ile koşullandırmayınız. (Yemek yemezsen öğretmenine söylerim vb.)

Çocuğunuzun okulda olacağı süre içinde onun yanında plan yapmayınız bu onun okula adapte olmasını zorlaştırabilir.

Unutmamak gerekir ki; çocuğun okul ortamına alışması için aile üyelerinin kararlı olması ve ödün verilmemesi gerekir. Ailenin “Bugünlük gitmese olur.” Düşüncesini çocuk iyi kullanır. Kurallı olmazsanız okulun kuralsız olduğu fikrine sahip olabilir.

Çocuğunuzun sorularına içtenlikle yanıt verin.

Çocuğunuz ilk günlerde rahat olabilir. Ancak okula başlamış olmanın anlamını daha sonra kavrayıp tepki gösterebilir, telaş etmeyin.

Kendinizi korumacı değil, çocuğunuzun gelişimine destek ve yardımcı kişi olarak düşünün.

Uyum sürecinin uzaması ya da başa çıkamadığı bir durumun oluşması halinde, sınıf öğretmeni ve PDR Birimi ile en kısa zamanda iletişime geçilmelidir.

Çocuklarınızı yüreklendirmek sizlerin ve bizim en önemli önceliğimizdir.

TED ESKİŞEHİR KOLEJİ

ÖZEL ANAOKULU

PDR UZMANI

MERVE ÜSTÜN

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>