– BOŞANMA KARARI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILIR?
Facebook Twitter YouTube
Home Anaokulu BOŞANMA KARARI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILIR?
formats

BOŞANMA KARARI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILIR?

Tarih 23 Mart 2018, yazar içinde Anaokulu.

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photo-divorce-image26890005

BOŞANMA KARARI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILIR?

Aileler için açıklanması en zor olan konulardan biri ‘’boşanma’’ kararını açıklamaktır. Anne ve babanın kendi ilişkilerine yönelik aldığı karar, çocuğun hayatı üzerinde son derece büyük bir etkiye sahip olabileceği için bu konunun sağlıklı bir şekilde konuşulması ve sürecin en iyi şekilde yürütülmesi gerekir.

Özellikle küçük çocuklar boşanma sürecinde neler olduğunu, boşanmanın neden yaşandığını ve ne hissettiklerini anlamaya çalışmakta zorluk yaşarlar. Küçük çocuklar çatışmaları anlamadıkları ve taraf tutmak zorunda kalmadıkları için en az etkilenen grupta yer almaktalardır. Yaş büyüdükçe gösterilen duygusal ve fiziksel tepkiler değişmekle birlikte boşanmalardan en fazla etkilenen yaş grubu 2-6 arasındaki okul öncesi dönemdir. Bazı araştırmalarda ise boşanmalarda evi sıklıkla baba terk ettiğinden dolayı, erkek çocuğun kız çocuklara oranla daha fazla etkilendiği görülmektedir.

Her insan alışılagelen bir düzenin bozulmasından sonra değişikliğe uyum sağlama ve yeni durumu kabullenme için bir zamana ihtiyaç duyar. Konu çocuk olduğunda bu uyum sürecindeki büyük etken ebeveynlerin tavrı ve tutumudur. Çocukların ihtiyaç ve mizaç özellikleri dikkate alınarak yaklaşılmalıdır.

Boşanma kararı çocukla konuşulmalı; Çocuklara anlatılırken yaş seviyesine uygun bir şekilde kelimeler seçilerek anlatılmalıdır.

 • Baban ve annen olarak biz seni çok seviyoruz, ancak biz birlikte kendimizi iyi hissetmiyoruz, yine görüşeceğiz ama farklı evlerde uyuyacağız. Örnek olarak sen arkadaşlarınla dışarıda güzel vakit geçirip sonra eve döndüğün gibi bizim de öyle olacak.
 • Biz yine senin annen ve babanı olarak kalacağız.
 • Bundan sonra ayrı evlerde kalacağız senin de iki evin olmuş olacak, babanın/annenin evin de de oyuncakların olacak. Yine parka, sinemaya, tatile gideceğiz.
 • Çocuklar bazen evden ayrılan ebeveyn için kaygı duyuyorlar. Nerede yaşadığı ne hissettiği konusunda soruları olabiliyor, bunları dikkatle dinleyip tatmin edici cevaplar verilmelidir.
 • Çocuğun soru sorması desteklenmeli, aklı karışmadan doğru bir şekilde anladığından emin olunmalıdır.
 • Çocuk boşanma sürecinde tamamen dışarıda bırakılmamalıdır. Merak ettikleri cevaplanmalı, genel olarak yaşanan sürecin farkında olmalıdır.
 • Anne babalar birbirlerini suçlamaya yönelik tavırlar almamalıdır.

Boşanmayı çocuklara anlatırken anne ve babanın birlikte olması tercih edilmektedir. Açıklama yaparken çocuğun beden diline, tepkilerine çok dikkat edilmeli aynı şekilde ebeveynler de çok duygusal yaklaşıp farklı tepkiler vermemelidir. Çocuğa yaşamın içinden pek çok planın değişebileceği yaşantıların farklılaşabileceği anlatılmalı. Çocuğun düzeninin korunmasını sağlamak adına aile fotoğrafların ve bir takım hatıraların yer değiştirilmemesi korunması tavsiye edilir.

Çocuğun suçluluk duymaması sağlanmalıdır; Çocuğun kendisini suçlaması önlenmelidir. Eşler birbirini suçlamazsa, çocuk ta kendisini suçlamaz. Küçük çocuklar ben merkezli oldukları için boşanmanın sebebini kendisi olarak görebilirler.

Çocukta oluşabilecek düşünceler;

 • Odamı toplasaydım annem ağlamazdı.
 • Ben yaramazlık yaptığım için babam hep sinirleniyordu.
 • Annem kızınca ‘’Bırakıp gideceğim’’ diyordu, bu sefer çok kızdı galiba.
 • Benim yüzümden ayrılıyorlar. Gibi düşüncelere kapılabilirler. Çocuklar boşanmanın bir sebebi olamaz. ‘’ Anne ve baba problemleri çözmek ve ya daha iyi bir hale getirmek için bir çözüm bulamadı.’’ Seni üzdüğümüz için biz de üzgünüz, ayrılık kararımız bizim ilişkimiz ile ilgili bunun suçlusu sen değilsin diyerek sorumluluk çocukların üzerinden alınabilir.

Onunla olan ilişkinizin değişmeyeceğini anlatın; Boşanma kararı anne ve babanın ilişkisinin değişeceğini gösterir, çocuk ile olan ilişkinin değil. Çocuklarınıza tekrar tekrar onları sevdiğinizi ve her daim onların yanında olduğunuzu söyleyin. Onlara bakmaya ve korumaya devam edeceğinizi söyleyin.

Yaşam rutinleri ile ilgili ortak kararlar alınmalıdır; Anne baba ortak yaşamların devamı için uzlaşmaya varmış olmalıdır. Bu devamlılık çocuk için anne baba arasındaki sağlam dengenin de korunduğu anlamına gelir. Ebeveynlerden birinin, diğerinden daha farklı kurallar getirdiğini hissederse bu durumu fazlasıyla esnetebilir.

 • Çocuğun uyku saati
 • Çocuğun uyuma yeri
 • Çocuğun yemek saati
 • Çocuğun beslenme alışkanlıkları
 • Sosyal aktivitelerin içeriği
 • İsteklerin karşılanması

Anne evi ‘’Askeri kamp’’, baba evi ‘’Lunapark’’ haline gelmemelidir. Baba/ anne çocuğun sevgisini ve yaşattıklarından dolayı hissettiği pişmanlığı, gereksiz şımartma ve sınırsız özgürlükle ödemeye çalışmamalıdır.

Çocuğun iki evde de benzer yaşantılar geçirmesi, kıyas yapmaması ve bir tarafı seçmeye çalışmaması çok önemlidir. Bu nedenle anne/baba hangi durumlarda nasıl davranacakları konusunda ortak karar vermelidir.

Anne baba dışındaki bireylerin boşanma sürecindeki tepkileri çocuk üzerinde dikkat edilmelidir; Çocuklar ayrılık kararının ardından derin bir üzüntü yaşayabilir. Bu yüzden de çocukları bu konu hakkındaki duygu ve düşüncelerini paylaşmaya teşvik etmek önemlidir. Duygularını ifade etmesi konusunda ısrarcı ve baskıcı olunmamalıdır.  Bizim boşanacağımızı duymak sana ne hissettirdi?, Bize ne düşündüğünü ne hissettiğini söylemeni istiyoruz,  boşanacağımız için üzgün olduğunu biliyoruz, boşanmamızdan sonra senin hayatında neler değişeceği konusunda endişe yaşıyor olabilirsin gibi cümleler ile hem onun duyguları hakkında konuşmaya teşvik edebilir hem de onun duygularını anladığınızı hissettirebilirsiniz. Haklı ya da haksız olunması bu süreçte bir değişiklik getirmeyeceği için çocuğun yanında konuşulmamasına özen gösterilmelidir. Çocuğun zihninde var olan anne/baba algısının sarsılması ve sorgulanmaması için diğer ebeveyn hakkında konuşulmamalıdır.

Boşanma sonrasında;

Çocuk ebeveynler tarafından mesaj taşıyıcısı olarak kullanılmamalıdır; Ebeveynler birbirlerine iletecekleri haberleri kendi aralarında yapmalıdır. Örn; Babana söyle seni saat 09.00’da yatırsın gibi.

Çocuğa casusluk yaptırılmamalıdır; Çocuk anne baba tarafından diğer ebeveynin yaşantısı davranışları ve düşünceleri ile ilgili sorguya çekilmemelidir.

 • Babanın evini kim temizliyor?
 • Annen akşamları kiminle konuşuyor?
 • Baban ile nereye gittiniz?

Çocuk olumlu tepkiler almak için şımartılmamalı; Taraflardan birinin ya da ikisinin sürekli çocuğun tüm isteklerine izin vermesi aşırı şımartması, eski kuralların kaldırılması ve rüşvete boğması gibi durumlar oldukça sakıncalıdır. Bu davranışlar çocuk tarafından fark edilir ve çocuk bu durumu kullanmaya başlar. Anne ne aldıysa babanın daha fazla alması, baba neye izin verdiyse annenin daha çok izin vermesi gibi durumlar çocukların sınırları bilmesi konusunda olumsuz etki olur.

Çocuğun anne ve babaya farklı zamanlarda aynı soruları sorabileceği unutulmamalı ve birbiri ile çelişkili olmayan cevaplar verilmelidir. Çocuğun yaşı ilerledikçe boşanmaya ilişkin sorular artabilir

BOŞANMA SÜRECİNDEKİ İLİŞKİLER İYİ YÖNETİLDİĞİNDE, SAĞLIKLI VE SAĞDUYULU KARARLARLA DAVRANILDIĞINDA TÜM AİLE BİREYLERİ ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ EN AZA İNDİRMEK MÜMKÜNDÜR.

Anne/ babasının boşanma konusundaki zaafını keşfeden çocuk;

 • Bir suçluluk duygusundan dolayı anne/babasının pişman olduğunu ve bir gün yeniden barışacaklarını düşünüp umutlanabilirler.
 • Kendi düşündüğü gibi anne/babasının yanlış karar verdiğinden emin olur ve bu durumu yaşattıkları için onlara kızmaya devam edebilirler.
 • Anne/babasının bu esnekliği kullanıp, isteklerini yaptırmak için ebeveynlerini su istimal etmeye çalışabilirler.

Kaynak: Psychology Today.20, Uzm. Pedegog Belgin Temur- Boşanma ve Çocuk,  Çocuğunuzu Anlamak Tuğçe Acaraöz Oğuz.

 

              TED ESKİŞEHİR KOLEJİ ÖZEL ANAOKULU

                       PDR UZMANI

                                  MERVE ÜSTÜN

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>