– 11. Sınıf Öğrencileri YKS Hazırlık Sürecinde Nasıl Ders Çalışmalı?
Facebook Twitter YouTube
Home Genel 11. Sınıf Öğrencileri YKS Hazırlık Sürecinde Nasıl Ders Çalışmalı?
formats

11. Sınıf Öğrencileri YKS Hazırlık Sürecinde Nasıl Ders Çalışmalı?

Tarih 24 Ocak 2023, yazar içinde Genel.

Birçok kez öğretmenlerinizden, ailenizden duymuşsunuzdur “Sınav 11. Sınıfta kazanılır.” cümlesini. Peki ama neden? Çünkü 11.sınıfta aslında artık öğrenciler YKS’nin yaklaştığının farkında olsalar da 12.sınıf öğrencileri kadar yüksek bir sınav stresine kapılmadan, rahat bir yıl geçirerek bir yandan da artık ders çalışma tempolarını hızlandırırlar. Her ne kadar 11.sınıfta bilinçli öğrenci sayısı bir hayli çok olsa da çoğu öğrencinin aklında nereden çalışmaya başlamam lazım, günde kaç saat ders çalışmalıyım gibi pek çok soru işareti oluyor.

 

Peki ders çalışmaya ne zaman başlanmalı? Bu sorunun cevabı aslında her öğrenci için farklılık gösterebiliyor. Bir sonraki sene sınava gireceğinizi düşününce ne kadar erken çalışmaya başlanırsa o kadar iyi olacağı inancı yaygınken, bazı öğrenciler için de uzun süreli bir çalışma temposunu koruyabilmek zor olabiliyor. Ancak hedefi yüksek bir sıralama yapmak isteyen öğrencilerin 11.sınıfın başlarından itibaren günlük düzenli olarak belirli sürelerde ders çalışma alışkanlığını kazanması, zorlu rakipleriyle yarışabilmek adına oldukça önemli olacaktır. Yalnızca 12.sınıfta ders çalışmaya başlayan öğrencilerin konuları yetiştirememe kaygısı ve tüm stresi tek bir seneye sığdırmasını da göz önünde bulundurduğumuzda çok bunaltıcı hale getirmeden düzenli olarak uygulanan bir ders çalışma programı sizi hedeflerinize ulaştırma noktasında oldukça verimli olacaktır. Sosyal medya kullanımı, teknolojik araçlarla geçirilen süre gibi konularda aniden yapılan keskin değişiklikler yerine, alışkanlıkları yavaş yavaş bırakmak ders çalışma düzeninin sizler için sıkıcılıktan uzaklaşmasını sağlayabilir.

 

11.sınıfta çalışmaya başlayalım, ama nereden? Daha öncesinde hiç görmediğiniz AYT konularını öğrenmeye çalışmak yerine, 9.ve 10.sınıfta temellerini attığınız TYT konularını tekrar etmek daha mantıklı olacaktır. Ancak AYT’nin büyük bir kısmını oluşturan 11.sınıf konuları da bu noktada göz ardı edilmemeli, TYT konuları ile birlikte 11.sınıf konuları da dengeli bir şekilde, konular işlendikçe mutlaka içselleştirilerek kalıcı bir şekilde öğrenmeye çalışılmalıdır. 12.sınıfa geldiğinizde yeni göreceğiniz konulara daha fazla zaman ayırabilmek adına 11.sınıf konularını eksiksiz bitirmeniz faydalı olacaktır. Çünkü AYT sınavı tamamen bilgi ölçmeyi amaçlayan bir sınav ve dolayısıyla çok çabuk unutulabilen konulardan oluşmakta. Bu yüzden bu konuların temelini ve bağlantı kurulabilecek konularını halledip kalanını son sınıfa bırakmak en iyi tercih olacaktır.

 

Ders çalışma programı hazırlarken ise kendinize çok katı kurallar koymamalı, bireysel odaklanma sürenizi ve öğrenme hızınızı dikkate alarak bir program hazırlanmalıdır. Bu noktada tabii ki sizin için en doğru çalışma düzenini oluşturmak adına okul psikolojik danışmanınızla birlikte hareket edebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>